Scenograf Camilla Ed
Kreativa rum / Konstpedagogik
I utforskandet av utställningsmediet blir ofta platsen för pedagogisk verksamhet den mest kreativa och dynamiska, där mötet med publiken är i fokus. Genom att ibland låta utställningsrummet förvandlas till verkstad, ateljé eller plats för performance vidgas rummet och öppnar för förmedling och fördjupning.
Vårutställningen Craft House visades 2023 på möbelmässan Furniture fair, Stockholm och på Vida museum, Öland.
Konstparken, en plattform för konstmuseets pedagogiska sommarverksamhet- 2 bilder-4 bilder
Väx! Sommar 2015 var konstpedagogiken i centrum som utställningskoncept. Besökarna välkomnades att delta i processen att bygga skulpturala konstverk tillsammans med konstnärer och pedagoger.
Projektbaserade arbeten
Utställningsform
Scenografi
Kreativa rum
Med mer än 25 års erfarenhet av många olika uppdrag inom utställningsdesign, produktion, scenografi, konst, offentlig miljö och undervisning är jag beredd på nya utmaningar och berättelser som får det att svänga mellan innehåll, form, förmedling och dialog.

Kalmar Konstmuseum
På Kalmar konstmuseum arbetar jag
deltid som utställningsproducent sedan 2015.
Ateljé på Lindöateljéerna i Kalmar.
Projekten presenteras här med olika mängd information och jag välkomnar den intresserade besökaren att kontakta mig för att få reda på mer. Jag svarar gärna på frågor och berättar om tillvägagångssätt.





